Download Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Album Chat
Strona główna Grupy Użytkownicy Twoje konto Statystyki Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasza-Klasa.pl - pobierz sobie dane milionów Polaków
Autor Wiadomość
-=Pawko=- 
Rekrut
:jarosux:

Wysłany: Pią 01 Lut, 2008   Nasza-Klasa.pl - pobierz sobie dane milionów Polaków

Już miałem tej notatki nie publikować ale artykuł z Gazeta.pl pt.: "GIODO: Dane osobowe w nasza-klasa.pl są bezpieczne" mnie rozbroił. "Ze wstępnych analiz wynika, że na portalu dane chronione są na bardzo wysokim poziomie". Zapewne przepisy danych osobowych nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Więc do dzieła...

16 stycznia w Faktach i innych programach telewizyjnych obejrzeliśmy informację o tym, że Nasza-Klasa ma zostać skontrolowana przez GIODO. Jeden z właścicieli Naszej-Klasy zapewniał że dane są bezpieczne, umieszczone i chronione w super nowoczesnej, poznańskiej serwerowni (w podziemiach Starego Browaru) - tylko co ma piernik do wiatraka ??

Dane 7 mln (prawie 8 mln) użytkowników, niestety każdy może sobie pobrać na swój własny komputer przy pomocy np. VPS za 5 $. Dane takie jak imię, nazwisko (często również rodowe), ukończona szkoła, zdjęcia, czasem numer telefonu i gg, nie są ukryte. Wątpię czy policja dysponuje lepszą bazą danych. Więc do dzieła :

Zaczynamy pobieranie od zalogowania się w serwisie. Wystarczy nam do tego curl

curl_setopt($c, CURLOPT_URL, 'http://nasza-klasa.pl/login');
curl_setopt($c, CURLOPT_POST, 1);
curl_setopt($c, CURLOPT_POSTFIELDS,
'login=******&password=******');

Załóżmy, że formularz logowania przeszedł - otrzymujemy zwrot z identyfikatorem sesji np.
'nk_session=fssofsfX76bggfdfs3g9hBRge' coś takiego.

Ponownie wrzucamy to do curl'a

curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $url);
curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, 0);
curl_setopt($ch, CURLOPT_COOKIE, $cookie);
curl_setopt($ch, CURLOPT_USERAGENT, "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)");

Ameryki tutaj nie odkrywam. Wystarczy zwiększać ID użytkownika (n+1), filtrujemy stronę preg_match_all .... i mamy wszystkie dane o użytkowniku. Oto zaimportowane dane w exelowej tabelce:

Podstawowe błędy serwisu Nasza-Klasa:

# Nadawanie kolejnych numerów użytkownikom zamiast losowych znaków;
# Brak możliwości zablokowania podglądu profilu dla nieznajomych (nie ma nawet takiej opcji);
# Brak zabezpieczeń takich jak kody captcha
# Bardzo proste metody logowania ...
# Wyszukiwanie po GG i Skype to istny raj... Wystarczy mi Twój numer GG a powiem Ci jak wyglądasz.

Jedynym atutem jest tylko i wyłącznie to, że ich serwery strasznie zamulają i w rzeczywistości pojedyncza osoba pobierze najwyżej kilkadziesiąt tysięcy rekordów. Ale co z zorganizowaną grupą ludzi posiadającą pieniądze na dobre serwery... w tej samej serwerowni ;) Tutaj praktycznie żadne zabezpieczenia nie podziałają, tylko Twoja ostrożność i traktowanie internetu na poważnie gwarantuje bezpieczeństwo. Dlaczego tak atakuje N-K ?? Mój post nic przecież nie zmieni - usprawni tylko TWOJE bezpieczeństwo. Sam właściciel N-K przyznał się że musiał zmienić nazwisko w serwisie, żeby obce osoby nie wnikały w jego prywatność.

Co należy robić by zachować odrobinę anonimowości ?

# Lepiej umieszczać mniej danych o sobie niż więcej. Po co w naszej klasie umieszczać numer telefonu? Czy na pewno znajomy z przed 20 lat zadzwoni? Podobnie z numerem GG;
# Czy na pewno musisz podawać nazwisko? Najlepiej zrobić skrót np. Anna W. przecież jak jesteś dopisany do swoich klas nie jest Ci ono tak naprawdę potrzebne;
# Podnieca Ciebie jak pół polski widzi Twoje zdjęcie w stroju kąpielowym?

Autor: ahri4Ha9dz

„ Better is fight for something than live for nothing ”

Amadi
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Lut, 2008   

Kazdy rejestruje sie na wlasna odpowiedzialnosc, wiec jak komus nie pasuje ujawnianie nazwiska czy numerow to :pan:
Albo niech w ogole ich nie podaje.

adams90
User

Wysłany: Pią 01 Lut, 2008   Re: Nasza-Klasa.pl - pobierz sobie dane milionów Polaków

-=Pawko=- napisał/a:

# Podnieca Ciebie jak pół polski widzi Twoje zdjęcie w stroju kąpielowym?

haha jakie pół Polski ogląda moje zdjęcia? :rofl: :rofl:

Spełnić marzenia nie wstydzić się że mieszkam w blokach

Przyjaciół grono a każdy dzień pełen słońca

Kobietę u boku z którą będę już do końca // OSWP - "Chcę"

EvVv
Newbie

mam konto na naszej klasie i jak to teraz przeczytałam to mam zamiar je usunąc, lub zmienić informacje w profilu. Wystraszyłam się, wiecie? ;x

A co do tych nagich zdjeć to niestety nie pokazuję się nago xD
Więc nie ma mnie co podniecać :D

elszczepanoo
Rekrut

@up
2 Słoneczko ?
========
Kiedyś miałem tam konto, od dawnaaa nie mam, bo to dla mnie głupie.

Rof
[Usunięty]

Nie kłam, nie tak od dawna :P

adams90
User

elszczepanoo napisał/a:

Kiedyś miałem tam konto, od dawnaaa nie mam, bo to dla mnie głupie.

Ostatnio odnalazłem mojej mamie jej najlepszą przyjciółkę z liceum, ostatnio widzieli sie ponad 20 lat temu, krótka korespondencja, wymiana numerami tel. Aż mi sie łezka zakręciła (nie wspominając juz o mamie). To nazwiesz czymś głupim?
Trzeba po prostu odpowiednio umiec korzystać z tej strony ;) gólnie uważam jakies portale społeczniowe typu grono za bez sensowne i w ogóle z****e ale nasza klasa jest very very good :ok: :ok:

Spełnić marzenia nie wstydzić się że mieszkam w blokach

Przyjaciół grono a każdy dzień pełen słońca

Kobietę u boku z którą będę już do końca // OSWP - "Chcę"

Rof
[Usunięty]

Tylko, że naszklas to szit i tyle. Nie jest żadne very good. Fajnie, że Twoja mam znalazła przyjaciółkę. I co teraz? Mailują, psiza smsy etc. Wszystko po za portalem.
Ten serwis opiera się na pewnej nostalgii do lat zaszłych, ale nie ma nic innego do zaoferowania. Już spada liczba regujących sie userów. Niedługo zastopuje, a potem poleci w dół. Tak jak było z amerykańskim odpowiednikiem.
To kolejny wytwór Web 2.0 bez przyszłości (like grono, epuls etc.).

Amadi
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Lut, 2008   

Skoro juz 8mln userow jest to trudno, zeby ich liczba wciaz rosla :?
Poki na naszej-klasie nie rejestruja sie masowo dzieci, ktore szukaja znajomych z podstawowki, ktorej nawet nie skonczyly, to nie ma na co narzekac. Na forach wciaz mozna prowadzic kulturalne rozmowy, wsrod znajomych znalezc ciekawe osoby - dziewczyny z imprez czy nawet "opiekunki" z obozow ^^

Son 
Super-mod
Kazik rlz

nie podchodzilbym do tego tak krytycznie. pomysl jest dobry i w przypadku mojego liceum się sprawdził (forum działa bardzo prężnie, można sie dowiedzieć tego, czego nie dosłyszysz w szkole no i jakaś dokumentacja tego, co dzieje się w klasie, np. topic ze smiesznymi cytatami z życia klasy, tematy dot. jakichś spraw organizacyjnych, ogłoszenia konkursów szkolnych, temat sprzedam/kupie - to juz forum szkolne. naprawdę, to niezły pomysł, lae przyznam , że od strony technicznej portal kuleje. Nie porównywałbym do grona bądź eplusa, bo choć w zasadzie są to serwisy podobne, to z pewnością nie tak praktyczne.

Jedno mnie tylko wkurza: te ich fora na stronie są okropne, a offtop rośnie jak warstwa kurzu na telewizorze, lecz to już wina słabej moderki chyba.

elszczepanoo
Rekrut

Moderatorem jest zawsze założyciel szkoły\klasy, czyli ten który wpisał ją do portalu.

Ja też mam konto do przeglądania co tam piszą na forum, ale nic więcej, absolutnie. W sumie to nawet 2, żeby nikt nie skminił, w tym wychowawca i dyrekcja, która szpieguje nas z poziomu NK, kto jest kto.

Właśnie, szkoły zaczeły masowo szpiegować uczniów na NK. Np we wrocku w jednym LP dyrektor wynajął ''informatyka'', który szpieguje uczniów i ich wypowiedzi. U nas w szkole podobnie, wychowawcy i nauczyciele przeglądają fora, zdjęcia (np z imprezek :D ). Już pare akcji związanych z NK było, dlatego wole pozostać anonimowy, prócz tego , że takie portale są dla ludzi leczących swoje kompleksy,wrzucając zdjęcia z domem, samochodem, szlugiem...

Rof
[Usunięty]

A ja własnie specjalnie bym dał zdjęcia z flaszką - przecież po za szkołą to jajo im do tego co człowiek robi :|

elszczepanoo
Rekrut

Ja tam w to wbijam. To nie portal dla mnie i szczerze mało mnie obchodzi co tam ludzie robią i jak są zastraszani. Grunt to samemu się nie dawać.

Odpowiedz do tematu