Download Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Album Chat
Strona główna Grupy Użytkownicy Twoje konto Statystyki Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tomaszewski: wstydzę się za Polskę
Autor Wiadomość
Snoop Dogg
Gość
Wysłany: Pon 12 Cze, 2006   Tomaszewski: wstydzę się za Polskę

Były bramkarz polskiej reprezentacji Jan Tomaszewski w wywiadzie, który opublikował w poniedziałek niemiecki dziennik "Die Tageszeitung" (Taz), ostro skrytykował stosunki panujące w Polskim Związku Piłki Nożnej.

"Wstydzę się za niektórych graczy, którzy reprezentują nasz kraj w mistrzostwach świata"- powiedział Tomaszewski. Na pytanie dziennikarza, kogo ma na myśli, odpowiedział: "W drużynie są takie osoby jak młody obrońca Dariusz Dudka, który będąc pod wpływem alkoholu zabił człowieka samochodem. Albo niech pan weźmie Andrzeja Placzyńskiego.".

Redakcja wyjaśnia w tym miejscu, że chodzi o kierownika firmy handlującej prawem do transmisji SportFive, współpracującej ściśle z PZPN. "To znamienne, że Placzyński pracował dla SB ("Taz" wyjaśnia, że jest to polska Stasi). Jest on odpowiedzialny za wiele nieprawidłowości wokół polskiego futbolu. Ale najbardziej wstydzę się za polski związek (PZPN)" -mówi Tomaszewski.

"Nazywa pan związek ostatnim bastionem komunizmu w Polsce" - przypomniał niemiecki dziennikarz.

"Grupa około dziesięciu osób monopolizuje władzę i traktuje polski futbol jak swoje własne królestwo. Krytyczne debaty są całkowicie blokowane. Pytam sam siebie: Jak można na przykład w takich warunkach walczyć z rozpowszechnioną praktyką korupcji wśród sędziów? Nie można w żaden sposób. Najgorsze jest to, że zniszczyli oni na wiele lat prestiż polskiego futbolu wśród zwykłych ludzi, właściwych kibiców. Zdecydowałem się kilka lat temu na walkę z tą mafią związkową" - powiedział były bramkarz.

Tomaszewski wyjaśnił, że próbował walczyć z negatywnymi zjawiskami jako publicysta i komentator telewizyjny, a następnie jako honorowy szef komisji etyki, jednak bez powodzenia.

Jego zdaniem, osoby sprawujące władzę nie życzyły sobie sukcesów. "Ponieważ chciałem pozostać niezależny, moja komisja została rozwiązana w sposób autorytarny przez prezesa związku Michała Listkiewicza" - wyjaśnił.

Pytany o sukcesy, Tomaszewski powiedział, że "popchnął" trzy śledztwa kryminalne. Wyjaśnił, że chodziło o sfałszowanie własnego statutu przez PZPN, nielegalną licencję dla Widzewa Łódź oraz prawa do transmisji telewizyjnych. "Pośrednik prawny, który jest blisko związany ze związkiem piłkarskim, otrzymał 29 proc. sumy zakupu. "W wiele przypadków zamieszany jest jeden z najlepszych polskich piłkarzy wszech czasów, były trener drużyny narodowej i były wiceprezes związku Zbigniew Boniek"-powiedział.

Na pytanie, czy ma dowody na swoje swoje zarzuty, Tomaszewski powołał się na autobiografię napisaną przez Jerzego Dudka. "Jest tam miejsce, w którym opisuje on, jak Boniek przed mistrzostwami świata 2002 przeforsował wśród graczy umowę sponsorską z Coca- Colą. Boniek powiedział, tak opowiada Dudek: +Kto nie podpisze do rana tego zesranego papieru, ten nie pojedzie na mistrzostwa+. To tylko jeden przykład".

Tomaszewski zaznaczył, że bardzo trudno było zainteresować opinię publiczną tymi sprawami. "Wkrótce przyjdą pierwsze sądowe wyroki" - dodał.

Powiedział, że próbowano go "skorumpować, skompromitować i przestraszyć". "Na krótko przed MŚ 2002, gdy opublikowałem swoje pierwsze krytyczne artykuły, Boniek zadzwonił do mnie i oznajmił, że mógłby znaleźć dla mnie miejsce w związku. Odmówiłem".

Jak twierdzi były bramkarz, szef telewizyjnej redakcji sportowej Zygmunt Lenkiewicz postawił go przed wyborem - "albo będziesz mówił dobrze o Bońku, albo pożegnamy się z tobą jako komentatorem". Dodał, że Boniek dzwonił do niego kilkakrotnie, grożąc, że jeśli nie zaprzestanie krytyki, to "znajdzie coś" na niego.

"Nie boję się tych ludzi. Nie uda im się przypiąć mi łatki" - powiedział na zakończenie wywiadu Tomaszewki.

kjel
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Cze, 2006   

Odkąd pamiętam on tylko narzekał.
Był Engel - źle
Był Boniek - źle
Jest Janas - źle
Będzie obojętnie kto - będzie źle

Kawa
Gość

A jak będzie on to jak będzie? :D też źle - dla niego :?

janek666
Gość

.noi?narzeka bo ma na co.Engel poprowadził dobrze reprezentacje tylko do mistrzostw później wiadomo jak było na MŚ,Boniek to też wiadomo co pokazał jako trener-nic!no a Janas jak zaczoł widzimy.to podajcie mi choć jeden powoód dlaczego ma Tomaszewski nie narzekać. :D

Jarek
Rekrut

chociaz jedna osoba która mówi to co myśli i nie boi się mówic prawdy :?

mleczarek
User

Przypomnijcie sobie jak został tym szefem komisji etyki. Od razu w PZPNie było dobrze i przestał narzekać. Dostał w łapę i było cacy. Ciekawe dlaczego go wywalili? Pewnie chcial więcej a Listkiewicz nie lubi sie dzielić to wyleciał. A teraz znów jest źle i trzeba narzekać :base: :base: :base:

Raben
User

koala napisał/a:
chociaz jedna osoba która mówi to co myśli i nie boi się mówic prawdy :?

On sie nie boi. On ma raka. :)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi